Letar du efter något?
Händer på våra scener
Datum & biljetter
IRMA NEUMÜLLER & SETH SJÖSTRÖM
STOCKHOLM JAZZ FESTIVAL
På scen: 20:30
Frivillig entré
Med rötter i den nordiska jazzscenen och bas i Berlin bjuder Irma Neumüller och Seth Sjöström på ett nära och personligt möte mellan jazz, folkmusik och svensk pop.
Irma Neumüller & Seth Sjöström är två svenska jazzmusiker och kompositörer baserade i Berlin. Deras samarbete påbörjades redan 2020 på Skurups Folkhögskola där de snabbt fann varandra i sin delade kärlek för jazz och improvisation.
I detta projekt möts de i en intim duosättning där de tolkar jazzstandards, egna kompositioner samt utvalda favoritlåtar ur den svenska pop- och folkmusikskatten
Där utforskas kontrasterna mellan Irma och Seth, både som musiker och som människor. Resultatet blir en unik och intim ljudbild som sätter nytt ljus på både kompositionerna och dem själva.
Under de senaste åren har Irma och Seth spelat i många olika konstellationer i Sverige och resten av norra Europa och de har båda skapat sig ett namn på både den nordiska samt den tyska jazzscenen.
Duons debutalbum “Come Give Me Love” släpptes 17 oktober 2025 med skivbolaget Naxos/Prophone.
Medverkande:
Irma Neumüller – sång
Seth Sjöström – elbas