Händer på våra scener

Datum & biljetter

10 jun onsdag ons
Läs mer Ej förköp

Träsket + Grinell/Wikström

Träsket + Grinell/Wikström

Dörrar: 20:00
På scen: 20.30
Entré: 160kr/100kr (student) betalas på plats.

Välkommen till fokmusikkväll i scalakällaren! En kväll med lika delar finstämd innerlighet och intensivt stök med Grinell/Wikström och Träsket.

Jag längtade som andra är en folkmusikkonsert med Erika Wikström och Mika Grinell som utforskar temat kärlek. Med sång, elbas, harmonium, härjedalspipa och synt tar de sig an vår traditionella musik och frågar sig hur det kommer sig att musik och text som är flera hundra år gammal kan kännas så relevant i våra liv än idag.

Träblåskvartetten Träsket är mötet mellan saxofonisterna Stina Huldén och Hilda Ekstedt samt klarinettisterna Albin Myrin och Veronica Lindåker. Alla fyra har sin bakgrund i svensk folkmusik och i sitt samspel sätter kvartetten det traditionella låtspelet i fokus. I en för genren sällan skådad sättning får instrumenten blomma ut till sin fulla rätt och resultatet är ett unikt sound, mjukt och fluffigt, kraftfullt och rått på samma gång.


Närmast på Scala

KLUBB ALLORA #2

Ikväll 20:00
Läs mer

TOVA GLYT MED BAND

05 jun 20:30
Läs mer

Dagsedlarna + Suvrat Apte

06 jun 20:00
Läs mer

TRANA & IDA GRATTE

10 jun 18:00
Läs mer