Händer på våra scener

Datum & biljetter

15 okt söndag sön
Läs mer Ej förköp

Peter Asplund Aspiration

Trumpetaren, sångaren och kompositören Peter Asplund möter här, tillsammans med Hans Andersson och Johan Löfcrantz Ramsay, en av de stora pianoprofilerna; Lars Jansson.
Gruppen bjuder på nyskriven musik från senaste albumet All my Septembers, varvat med udda guldkorn ur The Great American Songbook.

Peter Asplunds ambition att presentera jazzmusik i formatet föreställning, snarare än konsert, har blivit ett signum för honom och gruppen ASPIRATION.
Efter två Gyllene Skivor, tre Grammisnomineringar och flertalet priser och utmärkelser, är jazzartisten Asplund – med ena foten i den moderna, instrumentala jazzmusiken och den andra i den amerikanska entertainmenttraditionen – en centralfigur på den skandinaviska jazzscenen.

Lineup:
Peter Asplund – trumpet, flygelhorn, vokal,
Hans Andersson – kontrabas,
Johan Löfcrantz Ramsay – trummor,
Lars Jansson – Piano

På scen 20:00

Frivillig entré

Närmast på Scala

KLUBB UTLOPP

05 okt 19:00
Läs mer

EN KVÄLL I SVEN-BERTILS ANDA

05 okt 19:00
Läs mer

MIR/BRODIN

05 okt 21:00
Läs mer

Gud förbannat vilken jävla SHOW! Med Leif & Billy

06 okt 19:00
Läs mer