Händer på våra scener

Datum & biljetter

Evenemangets datum är passerat

Bokrelease – Fine de Claire

Release för Daniel Gustafssons nya roman Fine de Claire som utkommer på Nirstedt/litteratur i augusti. Fine de Claire är en roman om sedimenten och avlagringarna i en människas liv – ett slags road trip över omärkligt glidande kontinentalplattor och en samtidsskildring i vilken en äventyrsberättelse från 1800-talet också tränger fram.

Daniel Gustafsson (född 1972) är författare och översättare, främst från ungerska. Hans första roman, Odenplan, nominerades till Augustpriset 2019.
Under kvällen bjuds på samtal mellan bokens förläggare Gunnar Nirstedt och författaren Daniel Gustafsson. Det blir även poesiläsning av multistjärnan Merima Dizdarević som debuterar senare i höst med ”Långt från ögat långt från hjärtat” – en litterär sensation!
Läsningar och samtal börjar ca kl 19. Boken kommer att finnas till försäljning till ett bra pris direkt från förlaget under kvällen!

Fri entré! Baren öppnar 16.00.

Närmast på Scala

SVENSKA REVYN

19 mar 18:30
Läs mer

LUME

19 mar 21:00
Läs mer

SVENSKA REVYN

20 mar 18:30
Läs mer

NÅGONSTANS I SVERIGE

20 mar 21:00
Läs mer